Autor stránek

Autor stránek

Tyto stránky spáchal člověk, který se lépe ohání kladivem, než prsty po klávesnici počítače. Omluvte proto prosím jejich kvalitu. Bobr

Experimenty

Zde najdete různé pokusy a experimenty, které stojí za zveřejnění. V dolní části rubriky je forum, ve kterém vám mohu odpovědět na vše co vím o výrobě, materiálech a nástrojích používaných při výrobě kroužků.
Lorica Hamata Squamataque
Pokus č. 1

Pokus č. 1

Pokus č.1

Pokus č.1

Pokus č. 2

Pokus č. 2

Pokus č. 2

Pokus č. 2

Pokus č.3

Pokus č.3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Pokus č. 3

Plochý, či kuželový nýt?
V originálních zbrojích se nacházejí oba typy nýtků. Oba mají své pro i proti. Pokusil jsem se obé napodobit a zde jsou výsledky:

Kuželový nýt
Zanýtování kuželovým, nebo v některých případech až válcovým nýtem je velmi pevný spoj. Při děrování kroužků dochází k roztažení vláken kovu do všech stran, ale vzhledem k protažení vláken kovu na bocích dírky právě v těchto místech dochází k prasknutí jedné ze stran děrované plošky.
Kroužky jde pohodlně děrovat na kusu olova, nebo olova smíchaného s cínem v poměru cca 1:1.
Děrování se provádí velmi ostrou jehlou s ostrým úhlem hrotu.

Plochý nýt
Zanýtování plochým nýtem je též velmi pevný spoj, má však svá rizika. Při děrování jsem použil plochý hrot, široký asi 1 mm a s ostřím v úhlu asi 80 stupňů. Hrot vypadá jako miniaturní sekáč na kov.
Kroužky šly děrovat poměrně snadno a tolik se netrhají, protože při děrování dochází k přeseknutí vláken kovu a stlačení kovu v úhlu 90 stupňů k ostří sekáčku, tedy dolů a po směru vláken kovu.
Nýtování je též snadné, pouze hrozí roztržení plošky v rozích otvoru pro nýtek. Na pokusném vzorku 8 kroužků se mi však žádný roztrhnout nepodařilo.
Pro nýtování plochými nýtky též bude třeba vyrobit jiné nýtovací kleště. Kleště nesmí mít v obou čelistech jamku, ale v jedné čelisti žlábek a v druhé malou dírku, cca 0,8 - 1mm hlubokou s průměrem cca 0,8 mm. Zřejmě bude nejlepší tuto dírku vyrobit kovářsky pomosí hrotu.
Děrování kroužků jsem prováděl na silném měděném plechu, protože cín se díky širokému hrotu silně deformuje.

Vyobrazené kroužky ma jí vnitřní průměr 8 mm.
Naražené kroužky
Naražené kroužky
Prorážecí jehla z boku
Prorážecí jehla z boku
Prorážecí jehla z čela
Prorážecí jehla z čela
Kroužky s proseknutými dírkami pro nýtky
Kroužky s proseknutými dírkami pro nýtky
Kroužky + nýtky
Kroužky + nýtky
Zanýtované kroužky
Zanýtované kroužky
Hotové pletivo.
Hotové pletivo.
Pokusil jsem se vyrobit pokusné kleště, které vytvoří na jedné straně kroužku kuželovou hlavu nýtu a na druhézamáčkne nýt tak, že téměř není vidět. Výsledky pokusů jsou vidět na fotografiích.
IMG_1576.JPG
IMG_1578.JPG
IMG_1570.JPG
IMG_1573.JPG
IMG_1574.JPG
IMG_1575.JPG
Experimentální replika závěsu na Indickou přilbu Khulah Khan z konce 15. století.
Replika závěsu je vyráběna z kroužků z měkké oceli a vzor je vypleten z kroužků ze šperkové mosazi. Kroužky o vnitřním průměru 3,2mm z drátu o půměru 0.6mm jsou nýtovány kuželovým nýtem se sférickou hlavou. Vzor není 100% přesou replikou originálu, ale je mu velmi podobný. (Začínal jsem pracovat zpaměti a později už jsem nechtěl celý plát předělávat.)
Pokud se vše podaří, tak asi do 5 - 6 let budu mít závěs, který bude obsahovat kolem 18 000 kroužků.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one